víkendový dům

Dům s korunou

návrh víkendového domu v Těptíně / studie / 2018

 

V pátek po práci naloží kufry, a míří na chatu. Venku přituhlo, proto si na telefonu na dálku zapnou topení. Než dorazí, dům je vyhřátý. Pomalu projíždí chatovou kolonií, než zastaví u kovové brány. Jejich dům je jiný, než ostatní. Celý bílý, jako by byl z složený papíru. Na hlavě má nasazenou špičatou korunu...

Chatka ze sedmdesátek, co postavil jeho táta vlastníma rukama, přestala vyhovovat. Na půdoryse původní chaty se rozhodl pro svoji rodinu postavit nový domek. Jiný. Přízemí je otevřené. Je to místo pro setkávání rodiny. Je vzdušné, čisté a světlé. Na první pohled možná trochu chladné, ale veselé. Teplo domova proudí od praskajícího dřeva v krbových kamnech. Z obýváku se dá vyběhnout rovnou na zahradu. Když prší, sedí na terase a poslouchají, jak kapky bubnují do střechy.

Koruna domu skrývá tři útulné pokoje. Každý s velkým oknem a výhledem na "svou" světovou stranou.  Dole se rodina schází, v podkroví má každý člen svoje vlastní království. Interiér je celý dřevěný. Teplý a útulný. Když je jim smutno, otevřou posuvné dveře a mají jednu velkou otevřenou půdu. 

Takový dům si přáli. Dům, kde mohou být všichni spolu.

 

 

sever
východ
jih
západ