VÝDECH TUNELU BLANKA

soutěžní návrh / 2015

 

Na okraji vilové čtvrti Ořechovka byl vztyčen větrací objekt tunelového komplexu Blanka, betonový tubus, nakonec vyšší, než bylo původně zamýšleno, dosahuje výšky 25 m. Nová jizva na tváři Střešovic. Zároveň nechtěný orientační bod, projevující se nad střechami vil v dálkových pohledech.

Současnou situaci lze vnímat jako příležitost k vytvoření něčeho výjímečného. Rozhodující by měl být ovšem zájem místních obyvatel. Myšlenkou návrhu je vytvořit příjemný veřejný prostor s tubusem jako orientačním bodem, u kterého se místní lidé budou scházet. Nechci tubus přiznávat, ani ho zvýrazňovat, ale přirozeně ho začlenit do okolí. Odmítám proto aktivní využití pláště pro přístup lidí formou horolezecké stěny (ztráta soukromí v blízkých vilách a zahradách) nebo rozhledny/vyhlídky (popojdeme-li kousek dál, otevře se panorama Pražského hradu bez nutnosti stoupat do výšky), které by hmotu tubusu jen zvýraznily.

Ořechovka má genia loci v podobě zahradnímo města. Síla zpočívá v prorůstání domů se zelení, jejich vzájemné symbióze. Myšlenku symbiózy stavby a zeleně přenáším na tubus, jež dostává nový zelený kabát. Udržet tvar a oporu pro hustý porost stálezelených popínavých a ovíjivých rostlin pomáhá udržet dvouvrstvá třeláž z trvanlivé nerezové oceli. Rostliny jsou založeny v květníku z probarveného betonu, který je napojen na kapkovou závlahu, odpadá tak údržba.

Okolní tubusu s velkoformátovou betonovou dlažbou se zatravněnými plochami slouží jako místo pro venkovní posilovnu s dlouhou dřevěnou lavicí, jako součástí betonové opěrné stěny. Vzniká tak nový veřejný prostor pro aktivní odpočinek místních, včetně nejstarší generace.