Doba se zrychluje, den má 24 hodin a chceme je využít naplno. Povinností a zájmů neubývá, spíše naopak, tak jsme se naučili stíhat pořád víc a víc věcí. Svůj hektický život v neustálém shonu navíc ospravedlňujeme dobrým pocitem, kolik jsme toho za uplynulý den stihli.
Možná by bylo lepší zpomalit. Uklidnit se a soustředit se na to, co vlastně děláme a věnovat tomu naši plnou pozornost. Hospodyňky se třeba opět učí, co přináší pomalé vaření.
Návrat ke staré metodě pomalého tepelného upravování jídla zaručí dosažení jedinečných chuťových vlastností a ještě ušetří čas, kdy je možné se během vaření věnovat čemukoliv dalšímu.
Podobná motivace přichází s pomalou výstavbou. Není to vlastně žádná novinka, ale směr, ke kterému se přidává stále více Čechů. Nešetří čas, ale peníze. A přináší naprostou kontrolu kvality.
Tou hlavní motivací je samozřejmě snaha ušetřit. Na cestě k vlastnímu bydlení se člověk většnou neubrání hypotéce, jenže nikdo nemá chuť se až do důchodu zadlužit a žít v permanentním napětí, jestli dluh zvládne splácet.
Cestou ven z problému může být právě pomalá výstavba. Nikam nespěcháte a dům budujete postupně tak, jak přicházejí peníze, bez nutnosti brát si obrovskou půjčku. Jednotlivé kroky zajišťujete dílčími menšími půjčkami. Ani tady se ale pravděpodobně neobejdete bez počáteční investice.
S pomalou výstavbou se neodmyslitelně pojí svépomocný způsob stavby. Protože jenom tím, že člověk přiloží ruku k dílu, dokáže opravdu ušetřit.
Moderní stavební materiály jdou navíc svépomocné výstavbě naproti tím, že se neustále zlepšují a zjednodušují, na svých webech nabízejí pracovní postupy, instruktážní videa a pořádají speciální workshopy. Na specializované práce se ovšem vyplatí přizvat odborníky.
Počítejte, že doba budování se může táhnout roky. Pokud nevlastníte byt a žijete v podnájmu, počítejte s tím, že část výdělku budete muset obětovat do současného bydlení.
První větší investice půjde do stavební parcely, pokud tedy již nějakou nevlastníte.
Tady se opravdu nevyplácí šetřit. Spousta lidí šetří desetitisíce na projektu, aby následně vyhazovala statisíce při realizaci za nepromyšlené a krátkozraké věci. Dobrý projekt pomůže náklady šetřit, ovšem není zadarmo.
Dům by měl být tak velký, jak je skutečně potřeba. Malý kompaktní dům má nejen nižší pořizovací náklady, ale také ty provozní. K určení velikosti domu poslouží úvaha o tom, kolik životního prostoru skutečně potřebujeme.
Pokud chceme ušetřit, je dobré rozmyslet si, na jakém místě. Základ domu by měl být co nejvíce kvalitní. Můžeme slevit na standardu, neměli bychom ale šetřit na kvalitě materiálů. Do začátku postačí minimum nábytku, třeba i použitého. Nábytek vyměníte vždycky, podlaha nebo střecha se vyměňuje daleko hůře. Kromě toho se v architektuře nezřídka objevují zajímavé kombinace starých a moderních prvků. Opětovné využití prvků je tedy vítáno.
Tady je na místě být obezřetný, častá je totiž negativní zkušenost s řemeslníky. Svépomocná výstavba má plus v tom, že co člověk vytváří pro sebe, na tom si dá opravdu záležet.
Pro stavbu domu a koordinaci profesí je nutná alespoň základní orientace a znalosti. Leccos se dá najít na specializovaných webech, jsou pořádány kurzy svépomocného stavění. Zcela nepolíbený tématem by člověk do procesu stavby vstupovat neměl.
Připomínejte si, že vynaložená námaha a čas za to stojí. Pokud člověk něco chce, musí něco obětovat, ať už to je čas, nebo peníze.
Pomalý způsob výstavby je přirozený proces, reagující na to, jak přicházejí a odcházejí peníze z Vaší peněženky. Kromě toho je to proces, při kterém si naplno uvědomíte smyls budování svého domova.
Nejen že budete mít pocit, že jste pro to opravdu něco vykonali, ale navíc budete mít o svém domě a jeho fungování dokonalý přehled. Což je pro jeho následnou údržbu obrovská výhoda.
Komentáře